Uzdolnione dzieci – kreatywne zabawy wspierające rozwój dziecka

Uzdolnione dzieci szybko nudzą się standardowymi zabawami. Warto więc poznać kilka ciekawych propozycji, które mogą sprawić, że twoja pociecha stanie się jeszcze bardziej ciekawa świata i w przyjemny sposób zyska wiele cennych informacji oraz umiejętności. Większość z przedstawionych poniżej przykładów zabaw można wcielić w życie nie tylko w domowym zaciszu, ale niemalże wszędzie tam, gdzie będziecie mieli na to ochotę – czekając w kolejce do kasy w sklepie, w drodze do przedszkola czy na rodzinnej wycieczce.

Naucz swoje dziecko grupowania – dzieci uzdolnione matematycznie mogą szczególnie wiele wynieść z takich zabaw. Znajdź możliwie dużo przedmiotów znajdujących się w waszym otoczeniu i poproś, aby dziecko odpowiednio je pogrupowało. Grupowanie wcale nie musi polegać na fizycznym układaniu przedmiotów, ale także na wskazywaniu lub opowiadaniu.

Spróbuj również poprosić o porównanie i skontrastowanie określonych przedmiotów, obiektów, osób czy miejsc. Zapytaj jakie widzi podobieństwa i jakie równice. Możesz odwołać się do ulubionych postaci z książek oraz bajek.

Zachęć dziecko, aby opowiedziało ci, jak według niego skończy się odcinek oglądanej aktualnie kreskówki i czytanej książki. Możecie również zabawiać się w zgadywanie przyczyn otaczającego was świata. Zadawaj pytania typu „Jak myślisz, dlaczego ten chłopczyk jest smutny?” czy „Jaki może być zawód tego pana?”. Dobrym pomysłem jest również zgadywanie typu „co jeżeli…”.

Zamiast czytać książki przed snem, możecie wspólnie wymyślić waszą własną historię. Stwórzcie swojego superbohatera – niech twoja pociecha nada mu imię, nadprzyrodzone zdolności, cechy charakteru. Stwórzcie jego rysunek i wymyślcie, jak potoczą się jego losy.

Jeżeli jesteśmy przy pracach plastycznych, ciekawą alternatywą jest również wspólne rysowanie. Zacznij rysować bliżej nieokreślone kształty na kartce papieru i poproś swoje dziecko, aby dokończyło rysunek i opowiedziało ci na końcu, co się na nim znajduje.

Sprawdzą się także zabawki edukacyjne takie jak puzzle drewniane czy układanki. Dziecko może samo się bawić, a dodatkowo wpływa to na rozwój malucha. Puzzle świetnie ćwiczą kreatywność i motorykę, warto więc zainwestować w zabawki edukacyjne.

Zabawy te służą głównie rozwijaniu wyobraźni maluchów. Jest to bardzo ważny element wpływający na uzdolnienia dziecka. Dzięki tym prostym czynnościom możemy sprawić, że nasza pociecha może w przyszłości oprzeć się presji tłumu i wykreować swoje indywidualne rozwiązania oraz zdanie na dany temat.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: