Rozwój intelektualny dziecka – nauka czytania

Czy rodzice powinni uczyć sami dziecko czytać? Kiedy zacząć? Jak odpowiednio uczyć dziecko czytać? Są to bardzo ważne zagadnienia nad, którymi powinniśmy głębiej się zastanowić. Rozwój intelektualny naszego dziecka jest bardzo istotny i powinniśmy starać się jak najlepiej wspierać ten rozwój.

Jeżeli nie jesteście zbyt cierpliwi, nie potraficie poradzić sobie z tym zadaniem lepiej sobie odpuścić. Możecie jedynie pogorszyć sytuację i wywołać u dziecka stres co będzie skutkowało problemem z nauką również w przyszłości. Jeśli jednak jesteście pewni, że to już pora i chcecie nauczyć dziecko czytania warto skorzystać z kilku porad poniżej.

Nauka samogłosek

W języku polskim mamy sześć samogłosek ustnych – a, o, u, i, e, y oraz dwie samogłoski nosowe – ą, ę. Bardzo dobrze sprawdza się nauka przed lustrem, wymawiajcie poszczególne samogłoski wykorzystując przy tym mimikę twarzy, niech maluch powtarza po Tobie. W trakcie wymawiania poszczególnej samogłoski dobrze jest również pokazać ją dziecku w formie graficznej. Niech nauka będzie zabawą, możecie wykorzystać ciekawe piosenki edukacyjne.

Nauka spółgłosek

Tutaj sprawa jest trudniejsza. Spółgłoski nie wybrzmiewają same, maluch musi nauczyć się dzielenia wyrazu na głoski, a także łączenia go. Przykładowo dużo spółgłosek wybrzmiewa wspólnie z y np. szyba. Dobrym sposobem nauki w tym wypadku będzie zabawa w wyrazy dźwiękonaśladowcze czyli szumi las – szszszszsz, leci pszczoła – zzzzzzzzzz itp.

Nauka liter.

Ważne jest aby uczyć malucha małych, dużych i drukowanych liter tak aby znał wszystkie formy zapisu. Do nauki wykorzystajmy klocki czy specjalnie przeznaczone do tego zabawki edukacyjne, znacznie ułatwi nam to zadanie. Zaczynajmy od prostych słów, których pisownia nie różni się od wymowy fonetycznej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: